Ljusstråk

4 - 5 september 2021 = 20-års jubileum!

Utställande gäster 2021

Det är 21:e gången som vi genomför Ljusstråk men det är 20:e år sedan Ljusstråk startade och det firar vi med extra många gäster!

4 Håkan Lidén

Svärta
Timansbergs station
070-279 01 52
lidenh2@gmail.com

5 Hanna Åkerström

Naturens skatter, stensmycken
Timansberg station
070-752 20 23
hanna_akerstrom@hotmail.com

7 Kim Corein

Älskade kläder - plagg med en
historia
Timansberg station
070-788 60 63
kimcorein@gmail.com
www.ninaballerina.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

11 Evis Magnusson

Sällskap i paviljongen
Paviljongen i Timanshyttan
070-513 59 37
evismagnusson@outlook.com
Instagram: evisart

13 Kristian Lakeson

Musik i Moshyttan. Installationer
Moshyttan, Tre Kronor
076-595 59 60
music@lakesong.se

14 Johannes Graaf

Poetiska filmstunder
Moshyttan, Tre Kronor
070-247 12 27

17 Sofia Svensson

Åkerby Herrgård, Galleriet
070-814 01 88

21 Agneta Lerjefelt

Pensel & lite digitalt
Finnsjöstrand
070-741 24 91
a.lerjefelt@gmail.com

23 Eddy Arthursson

Nära till
Finnsjöstrand, Östra flygeln
070-244 75 35
eddy.arthursson@hotmail.com

25 Jennie Henriksson

”Vad finns i jorden?” keramiska
objekt i mörk och ljus lera
Skogshyddan, Gammelhyttan
070-740 60 11
jennie.henriksson@gmail.com
www.jenniehenriksson.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

27 Skogen mellan oss

I projektet Skogen mellan oss deltar
konstnärerna: Kristina Lindberg,
Mattias Käll, Josie Ahlström samt
Petter Nilsson
Nyhyttans kurort
070-620 39 44
kerstin.wagner@konstframjandet.se
bergslagen.konstframjandet.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
projekt/skogen-mellan-oss/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

30 Jan-Peter Lahall

Speglingar och ljus
Vretens kursgård
070-312 13 12
fotografi@lahall.com
www.lahall.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

33 Anna Linder

Mosaik, skulptur och måleri
Galleri Skrekarhyttan
070-832 02 74
anna.linder@orebro.se

34 Barbro Landström

Keramik
Galleri Skrekarhyttan
070-292 07 73
barbro.landstrom@orebro.se

39 Anna Thorén Persson

Lek och allvar
Blexberg Brotorp 403/Logen
070-322 76 20
annathoren.persson@gmail.com
instagram:
annathorenperssonpaintings

40 Kina Molitor

Lek och allvar
Blexberg Brotorp 403/Logen
070-712 52 55
kinamol@icloud.com

41 Agneta Segerfelt

Lek och allvar
Blexberg Brotorp 403/Logen
070-091 43 40
agneta@segerfelt.com

42 Ulla Carlsson

Jorda ting
Blexberg Brotorp 403/Logen
070-276 55 94
ulla@uckeramik.se

43 Nova Göthlin

Foton från philadelphia
Blexberg Brotorp 403/Logen
073-033 59 57
virtual_nova@hotmail.com
www.novagothlin.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

45 Pia Lundström

Återskapat i textile
Hammarby bygdegård
073-595 95 74
pia@pilenskapat.se
www.pilenskapat.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

49 Sven och Jenny Eknor

Sven Eknor ställer ut sitt glas och
Jennys bageri säljer sitt bröd.
070-412 70 53
jenny@eknors.se
Facebook: jennysbageri

51 Elin Kero

Årstidsdrottningarna
Kvarteret Bryggeriet, CJ/EK
076-836 69 68
hello@elinkero.se
elinkero.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

55 Åsa Weiland

Weiland of malmö
Kvarteret Bryggeriet, Kom In!
079-246 06 79
asaweiland@gmail.com
Instagram: weiland_of_ malmo_
stitches

60 Anna Ström

Måleri
Kvarteret Bryggeriet, Kulturlängan
073-374 24 89
anna.strom@post.com
http://www.annastrom.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

64 Caroline Jonasén

The last milk
Kvarteret Bryggeriet, CJ/EK,
070-552 98 55
cjsfoto@gmail.com
shop.carolinejonasen.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

69 Johannes Knuuth

Ljuspunkter …
Nora församlingshem,
Kungsgatan 12
070-33 580 02
johannesknuuth@hotmail.com

78 Magdalena Persson

Nora stad och bergslag förr och
idag
Götlinska Gården, Vagnslidret
073-409 94 64
magdalena.persson@nora.se

84 Tina Häggström

Filter
Svalbo, vita huset
073-929 18 62
tina@verklighet.nu
www.tinakatarinah.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

85 Annette Alsiö

Glas i orangeriet
Svalbo, orangeriet
073-086 27 94
annettealsio@hotmail.com

86 Brittmari Zaunschirm

Mitt hare-m och andra jag bryr
mig om
Svalbo, trädgården
070-516 80 64
brittmari.zaunschirm@icloud.com

89 Pia Amundsen

Minnen, retro, återbruk
Svalbo, vedboden
070-556 57 78
pia.amundsen@gmail.com

91 Maria Granlund

Textildesign på olika sätt
Svalbo, södra verandan vita huset
076-048 68 86
maria.allatiders@gmail.com
Instagram: rocket_dog_design

93 Maud Probst Rönnbom

Skikt på skikt
Svalbo, vedboden
073-981 20 11
maud.probst@gmail.com
www.maudprobst.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
www.ateljepegasos.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

98 Torsten Sandberg

I mina akvareller berättar jag om
hus, ljus och annat.
Svalbo Café
070-488 55 96
tottesandberg@telia.com

100 Marie-Louise och
Dan Hegewald

Blåsmak
Svalbo, vita huset
070-525 15 80
marielouisehegewald64@gmail.com

Informationsägare:
Sidan uppdaterad av: Elin Sörman 2021-07-01 20.58
Ljusstråk, en kulturslinga genom Nora bergslag
Besöksadress: Nora bibliotek, Storgatan 15, Nora
Kontakt: Kultursekreterare Elin Sörman, telefon 0587-810 00, E-post: elin.sorman@nora.se